Kot bengalski – agresywny. Jak sobie z nim poradzić?

Kot bengalski leżący

Kot bengalski należy do jednej z najciekawiej wyglądających ras kotów, co znacznie przyczyniło się do jego rosnącej popularności. Przed zdecydowaniem się na takiego zwierzaka, należy dobrze się przygotować i upewnić, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z jego silnym charakterem. Na starcie warto jest zaznaczyć, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania dzikich kotów bengalskich z dobrze znanymi kotami domowymi. Hodowcy spędzili długie lata usiłując wyeliminować niepożądane cechy, takie jak agresja, nadpobudliwość czy nieufność wobec ludzi. W efekcie powstały znane dziś koty bengalskie, które po swoich przodkach odziedziczyły jedynie olśniewające, błyszczące futro. Ale czy na pewno?

Niewłaściwe zachowanie Bengala?

Dzika natura kotów bengalskich, chociaż w dużej mierze stłumiona, nadal może się objawiać, szczególnie jeśli zwierzę nie ma okazji, aby zaspokoić swoje potrzeby. Raczej nie podlega wątpliwości, że pomimo ewolucji u boku człowieka, nasze mieszkania nie są dla kotów naturalnym otoczeniem. Nawet jeśli dysponujemy w swoim domu dużą przestrzenią, koty nadal nie dysponują wystarczającą ilością miejsca, aby zapewnić sobie dzienną dawkę aktywności fizycznej. Okazuje się, że problematyczne kocie zachowanie często wynika właśnie z braku możliwości wybiegania się.

Zamknięcie zwierzęcia w czterech ścianach prowadzi do:

  1. Nasilenia pierwotnych odruchów i instynktów
  2. Tendencji do niszczenia mebli i wyposażenia domu
  3. Skrajnych nastrojów i nadpobudliwości
  4. Tycia i osłabienia kondycji fizycznej

W skrajnych przypadkach, koty bengalskie mogą nabrać do swojego właściciela wrogie nastawienie, co praktycznie uniemożliwia ich tresurę. Wielu ludzi uskarża się także na głośne i nieustanne miałczenie, szczególnie kłopotliwe, jeśli posiadamy sąsiadów, którym może ono przeszkadzać. Sytuację tą pogarsza fakt, że koty lubią prowadzić nocny tryb życia – większość dnia przesypiają, próbując instynktownie zaoszczędzić energię, którą pożytkują w nocy.

Niestety, wypuszczanie kota na zewnątrz także nie jest dobrym pomysłem. Zwierzęta te to drapieżniki, a agresywny kot wyrządza ogromne szkody lokalnym gryzoniom oraz ptakom, polując na nie dla zabawy. Poza tym, koty bengalskie to koty rasowe, przez co narażone są na kradzież przez osoby liczące na szybki zysk. Czy można ten problem rozwiązać na inny sposób?

Specjalny sprzęt dla zwierzaków, czyli jak uspokoić kota bengalskiego

To, że nasz kotek pozostaje w domu wcale nie musi oznaczać, że będzie się nudził. Istnieją sposoby, aby zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby zwierzak miał okazję się wyszaleć i zaspokoić swoje naturalne potrzeby. Kot bengalski charakter ma bardzo złożony i wymaga większej troski, niż przeciętny kotek domowy. Zamiast zastanawiać się, jak karać kota, lepiej jest pomyśleć o nowych sposobach na zabawę z nim. Jeśli nie mamy czasu, aby poświęcać mu codziennie kilka godzin uwagi, można wyposażyć się w specjalną bieżnię SimpleRun dla kotów, która pozwoli im wybiegać się do woli. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które zaleca się każdemu troskliwemu właścicielowi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Shopping Cart
Scroll to Top
Ciasteczko znak

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.