Którą tablice manipulacyjną wybrać okładka

Czym się kierować przy wyborze tablicy manipulacyjnej dla dziecka?

Rolą tablic manipulacyjnych jest nie tylko bawienie, lecz także rozwój motoryki. Dlatego pamiętaj, aby dobrać zabawkę zrobioną w bezpieczny sposób, która nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka. W przypadku tablic sensorycznych chodzi tutaj głównie o to, czy nie ma drobnych elementów, które można odłączyć od tablicy, jak np. klucze, sortery itp. Takie „zabawki”  mogłyby być niebezpieczne dla mniejszych dzieci i zostać np. przez nie połknięte. 

Zwróć uwagę na jakość wykonania tablicy, gdyż będzie to rzutowało na jej bezpieczeństwo dla dziecka. Nie może być małych i ostrych elementów czy krawędzi. Jeżeli tablica jest malowana, powinna być informacja o użyciu bezpiecznych dla dziecka farb. Ponad to bardzo ważny jest sposób montażu poszczególnych elementów tak, by dobrze trzymały się podstawy tablicy i od niej nie odpadały. Istotna jest np. grubość sklejki, z której zrobione są zębatki. Niejednokrotnie przy użyciu cienkiej płyty (np. 3 lub 6 mm) dziecko może odłamać kawałek zębatki, który staje się niebezpieczny w rękach takiego Maluszka. Ważne jest również użycie grubych sznurków do sorterów i podobnie jak w przypadku zębatek, gruba sklejka, z której są wykonane sortery. 

Pamiętaj, aby tablica manipulacyjna miała ukryty dostęp do baterii. Jest to szczególnie ważne w przypadku kupowania tablic manipulacyjnych dla bardzo małych dzieci. 

Jeżeli zabawka wydaje z siebie dźwięki i ma elementy świecące, dowiedz się, jak bardzo intensywne one są. Zbyt mocne światło może uszkadzać wzrok, zaś dźwięk (np. z powszechnie mocowanych trąbek rowerowych) przekracza ilość decybeli, jakie może posiadać zabawka dla dziecka. Tego typu element jest do stosowania w ruchu ulicznym, gdzie jest głośno i ma być wyraźnie słyszalny, a nie w domu. Poza tym tak głośne oddźwięki mogą zniechęcić dziecko do zabawy i być męczące dla innych osób, które przebywają w tym samym pomieszczeniu. 

Kolejnym niebezpiecznym elementem są powszechnie stosowane haczyki okienne. Pamiętajmy, że małe dziecko często wkłada wszystko do buzi. Ostre zakończenia haczyków mogą w bardzo niebezpieczny sposób podrażnić dziąsła, podniebienie, zęby, język czy wewnętrzną część policzków. Zwracajmy na to szczególną uwagę. Ostatnim z elementów są gniazda kontaktowe. Kategorycznie NIE POWINNY ZNAJDOWAĆ SIĘ na tablicach manipulacyjnych. Jako odpowiedzialni dorośli nie wzbudzajmy zainteresowań dzieci takimi „zabawkami” z prądem. Pomimo tego, że jest to w tym wypadku element pozbawiany zasilania, to pamiętaj, że dziecko jest wyjątkowo spostrzegawcze i niejednokrotnie dostrzeże gniazda kontaktowe w naszym domu z dziurkami, w które można próbować wkładać patyczki, druciki kreatywne itp., bo przecież jest to ta sama zabawka, która znajduje się na tablicy manipulacyjnej. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych elementów, jaki może znaleźć się na tablicy manipulacyjnej. Podobna sytuacja dotyczy też montowania klamek, które mamy również w oknach. Nie rozwijajmy motoryki małej u dzieci takimi elementami. Jest mnóstwo innych, które doskonale sprawdzą się w tej roli.