Jaki jest związek między ręką, mową a tablicą manipulacyjną?

tablica manipulacyjna dodi dziewczyna czerwona seukienka

Istnieje wzajemna zależność pomiędzy rozwojem mowy a motoryką precyzyjną rąk. Choć może to brzmieć niedorzecznie, to jednak fakty są takie, że w rozwoju mowy rozwój ręki ma ogromne znaczenie. Jak to jest możliwe?

Otóż ma to neurofizjologiczne uzasadnienie. Praca rąk bezpośrednio pobudza w mózgu ośrodek odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchu mowy, który z nim sąsiaduje. Dowodem na istnienie takiego połączenia jest np. gestykulacja podczas mówienia lub wystawienie przez maluszka końcówki języka podczas rysowania. Warto też przyjrzeć się kobietom malującym rzęsy i odpowiedzieć na pytanie, która z nich potrafi malować je bez ruchu warg. To wszystko dowodzi tego, że tak ogromne powiązanie mają dłonie z ośrodkiem mowy.

Nie od dziś wiadomo, że tablice manipulacyjne wpływaja na rozwój umysłowy malucha, ale wiele osób nie wie, że również na rozwój mowy. Podczas zabawy tablicą manipulacyjną pobudzamy ośrodki odpowiedzialne za funkcje motoryczne dłoni. W ten sposób aktywizujemy obszary znajdujące się w sąsiedztwie, czyli te, które odpowiadają za ruchu buzi i języka u maluszka.

Dziecko w okresie prenatalnym ssie kciuk ćwicząc w ten sposób mięśnie twarzy i dłoni. W późniejszym okresie noworodki wymachują rączkami, chwytają przedmioty oraz uczą się ruchów. Następnie pojawia się etap wskazywania palcem, chwyty pęsetkowe, trzymanie kredek itp. W podobny sposób przebiega rozwój mowy. Najpierw pojawia się wydawanie dźwięków, później sylaby, wyrazy, aż do bardziej skomplikowanych słów i krótkich zdań.
Dlatego należy pamiętać, że ułatwiając dziecku nabywanie zdolności w obrębie motoryki rąk, pomagamy mu jednocześnie w rozwoju mowy, pobudzając odpowiednie ośrodki w mózgu. Najprościej mówiąc: angażując precyzyjne ruchy dłoni w zabawie z tablicą manipulacyjną, działamy pośrednio na mowę maluszka. Tablica manipulacyjna sprawdza się w tej kwestii wyjątkowo, ponieważ zawiera w sobie mnóstwo elementów wymagających od dziecka różnicowania chwytów oraz napięcia mięśniowego dłoni i paluszków. Ponadto zmusza do logicznego myślenia i odkrywania sposobów rozwiązywania problemów (np. otwierania drzwiczek czy zamka kluczykiem, dopasowania kształtów sorterów itp.).

Mając świadomość mocnego związku mowy z ruchem dłoni każdy rodzic ani chwili nie powinien zastanawiać się nad zabawkami rozwijającymi motorykę małą. A tablica manipulacyjna doskonale wspomaga rozwój maych rączek. Pamiętaj: świadomy rodzic to najlepszy rodzic.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Shopping Cart
Scroll to Top
Ciasteczko znak

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.