Dlaczego warto zrozumieć naturę kota?

Żbik - przodek kota domowego

KOCIA DROGA OD DZIKIEGO DRAPIEŻNIKA PO DOMOWEGO PIESZCZOCHA

Obecnie na świecie jest około 600 milionów kotów, które tym samym są najpopularniejszym zwierzęciem domowym. W skali całego globu koty niemal trzykrotnie przewyższają liczbę psów. Trzymamy ich w domu więcej niż kiedykolwiek dotąd. Zaspakajamy ich potrzeby jak nigdy dotąd, zaś ich pragnienia związane z pierwotną naturą pozostają nadal tłumione.
Pomysł oswojenia dzikich stworzeń i przysposobienia ich do życia z człowiekiem zrodził się stosunkowo niedawno. I tak jak zwierzęta gospodarskie tj. konie, krowy, kury itp. zaczęliśmy hodować około 12 tysięcy lat temu. Pies – drugi z naszych ulubieńców, oferował człowiekowi liczne konkretne korzyści nawet 40 tysięcy lat temu.

Koty towarzyszą nam jeszcze krócej.

Ich okres udomowienia datuje się na jakieś 5 tysięcy lat temu. Praca kotów nigdy nie wymagała współdziałania z ludźmi i swoje zadania zwalczania szkodników wykonywały samodzielnie i z własnej inicjatywy. Zatem nigdy w historii nie musiały tworzyć silnych więzi społecznych z człowiekiem. A z dzisiejszej perspektywy miały za mało czasu, by na drodze ewolucji mogły zajść istotne zmiany przysposabiające je do współpracy z ludźmi. Jedyną zmianą w kocim mózgu, było pojawienie się zdolności do tworzenia więzi społecznej z ludźmi. Natomiast zmysły, mózg i cały repertuar emocjonalny jest taki sam jak ich dzikich przodków.
Jak zatem sprawić, aby nasz pupil miał zaspokojone wszystkie potrzeby? Jako właściciele kotów możemy wykorzystać w tym celu bieżnię SimpleRun – narzędzie pomagające w adaptacji do życia we współczesnym świecie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Shopping Cart
Scroll to Top
Ciasteczko znak

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.