Aranżując wnętrze niewielkiego pokoju lub mieszkania należy optymalnie wykorzystać przestrzeń dobierając właściwe meble w połączeniu z ich funkcjonalnością i nowoczesnym wystrojem. Małe mieszkanie nie powinno sprawiać wrażenia przeładowanego wieloma meblami, formami i kolorami. Należy dążyć do tego, by przestrzeń pozostała czysta bez nadmiaru dodatków i skomplikowanych form. Idealnie wpasują się zawsze duże powtarzalne płaszczyzny oraz meble typu space-saver, których zmiana funkcji nie będzie wiązała się z przesuwaniem ich i przeorganizowywaniem całości.
Małe pomieszczenia w stylu minimalistycznym
Idealnym stylem aranżacji małej przestrzeni jest minimalizm, który oddziałuje czystością formy i kompozycji oraz oszczędnością kolorów. W elementach wyposażenia warto ulec magii ponadczasowego wzornictwa ujętego w nieskomplikowanych kształtach i prostych liniach. Beton, kamień, szkło, drewno, oszczędne w wyrazie dodatki, uproszczone kształty i połączenie klasycznych materiałów z nowoczesnymi formami sprawią, że minimalistyczne wnętrze będzie nie tylko eleganckie i funkcjonalne, ale też oryginalne.
Projekty niewielkich przestrzeni powinny opierać się na prostych formach, które zapewniają wrażenie ładu, harmonii i przede wszystkim większej przestrzeni. W małych mieszkaniach jedno pomieszczenie pełni kilka funkcji. Jest jednocześnie salonem, sypialnią, pracownią i często też kuchnią.
Kuchnia
Niewielka kuchnia wymaga rozważnego przemyślenia w rozplanowaniu jej funkcji. Główną zasadą dotyczącą każdej kuchni, zarówno tej małej jak i dużej, jest prawidłowa kolejność ustawienia sprzętów AGD: lodówka, kuchenka, zlewozmywak. Pomiędzy nimi należy wygospodarować choćby niewielkie fragmenty blatu. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie górnymi szafkami całej dostępnej przestrzeni sufitu. Ważne jest, by wszystkie schowki były wyposażone w rozwiązania umożliwiające maksymalne wykorzystanie przestrzeni, tj. wysuwane, obrotowe kosze czy prowadnice do szuflad o pełnym wysuwie. Przy skromnej zabudowie kuchennej nie należy stosować ciężkich, zdobionych frontów. Warto też zainwestować w schowane uchwyty w szafkach lub zamknięcia na „klik”. Prosta forma, jeden kolor i duża gładka powierzchnia mebli sprawią, że kuchnia wyda się optycznie większa i uporządkowana.

Salon i sypialnia
Meble w małych mieszkaniach powinny być nie tylko wygodne i utrzymane w jednej stylistyce, ale też zabierać mało przestrzeni i charakteryzować się dodatkowymi funkcjami. Ciekawym rozwiązaniem jest Stolik DopioTable, który można wykorzystać jako stolik kawowy, stół do pracy czy też spożywania posiłków w większym gronie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów bez problemu zamieni się w mebel pożądany w danej sytuacji, a poprzez możliwość wyboru wielu dekorów wpasuje się w każde wnętrze i gusta użytkownika.
W małych pomieszczeniach bardzo dużo problemów stwarza sypialnia. Niestety zazwyczaj nie jest to możliwe, aby pozostała oddzielnym pomieszczeniem. Bardzo często niewielka rozkładana sofa służy jako element salonu i jednocześnie łóżko sypialniane. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ łóżko rozkładane charakteryzuje się zwykle cięższą formą od sofy przeznaczonej tylko do siedzenia. Jest to element bardzo niekorzystny w małym mieszkaniu. Dodatkowo brak lub niewielkie rozmiary pojemnika na pościel zintegrowanego z rozkładana kanapą sprawiają, że w pomieszczeniu powinien pojawić się dodatkowy mebel do jej przechowywania. To generuje kolejną bryłę w pomieszczeniu wpływającą na jego wizualne postrzeganie. Rozwiązaniem tej sytuacji może stać się łóżko wiszące SimpleFly beż żadnych nóg i linek. Oryginalna i niespotykana forma nada wnętrzu nowoczesnego charakteru i jednocześnie zaoszczędzi prawie 2 metry kwadratow przestrzeni, którą możemy wykorzystać na stolik kawowy ustawiony przy delikatnej, niewielkiej sofie do siedzenia. Takie rozwiązanie pogodzi potrzebę utrzymania stylowego wnętrza z funkcjami sypialni i salonu jednocześnie bez przesadnego zagracania przestrzeni.
Kolor i oświetlenie
Ponadto proporcje małego mieszkania można kształtować poprzez właściwy dobór kolorów, oświetlenia i dodatków. Poprzez równomierne oświetlenie nasze wnętrze zyska optycznie na wielkości. Światło skierowane na sufit pozornie powiększa wnętrze dając efekt wysokościowy. Natomiast jasne, pastelowe kolory dodadzą nie tylko elegancji, ale też przestronności. Ważną zasadą stosowania kolorów w projektowaniu małych pomieszczeń jest kierunek podziałów na ścianach. Poprzez właściwe zastosowanie wzorów i kolorów możemy optycznie niwelować proporcje pomieszczeń zbyt niskich, małych bądź wąskich. Pionowe wzory lub pasy na ścianie dają efekt podwyższenia wnętrza, przy czym skraca się wówczas jego perspektywę. Takie mieszkanie wydaje się wyższe, ale mniejsze. Natomiast w długim i wąskim pokoju zastosowanie ciemnego koloru na krótszej ścianie stworzy wrażenie przybliżenia tej ściany.
Jednak ostatecznie jednolita barwa porządkuje przestrzeń, czyniąc ją harmonią i czystą. Ważnym jest zakup mebli typu space-saver w podobnej tonacji kolorystycznej jak całe pomieszczenie. Meble takie jak stolik DopioTable oraz łóżko wiszące SimpleFly dają taką możliwość. Spośród około 100 dostępnych dekorów możemy obie to propozycje wybrać w tej samej barwie dostosowując ja do barwy ścian. Przy takim rozwiązaniu jednolity kolor ścian, łóżka i stolika rozkładanego można wzbogacić zestawiając z mocniejszymi kontrastami innych mebli, dodatków i tkanin jak np. zasłonka, doniczki, dywan, sofa do siedzenia itp.
Właściwe umiejscowienie wszystkich funkcji od kuchni, przez strefę dzienną do sypialni zapewni każdemu singlowi komfortową i przyjazną przestrzeń.

Źródło: „Aranżacje wnętrz” J.Niezgoda